Fokkersverhaal
Op bezoek bij René Mulder uit Houwerzijl
Fokkerij en handel
In 2024 werd de hengst Romantico RM met een mooie rapportage ingeschreven in het KWPN stamboek. Deze springhengst werd gefokt voor René Mulder (RM) uit Houwerzijl. Om hem te feliciteren nam ik na het eindexamen in Ermelo contact met hem op. Daaruit bleek dat René en fokker en handelaar is. En nog jong.
Omdat het KWPN Groningen graag aandacht besteed aan jonge fokkers is dat een extra reden om bij hem op bezoek te gaan in Houwerzijl.
Toen ik René belde om een afspraak te maken reageerde hij o.a. met de opmerking “Soms maak ik bijzondere keuzes”. Mijn reactie “Maar dat is juist een extra reden om bij jou op bezoek te gaan”.
Aangekomen in Houwerzijl gaan we eerst de stal in om de paarden te bekijken. Koffie kan later nog. De jonge paarden staan in groepen in de loopstallen en komen regelmatig in de paddock. Mooi in het stro (niet onlogisch als je ook in stro handelt) en met mooie kuilvoer voor zich. Aan de andere kant van de schuur staan de fokmerries. In totaal staan ca. 10 merries bij huis. “Soms heb ik ook nog merries bij anderen staan en ik doe ook wel eens wat samen”.
Tijd voor koffie en de vraag hoe het ooit begon.
René: “Ik kwam als jonge jongen, en nog steeds kom ik minstens een keer per week, bij Kars en Hilda van der Lei. Daar hielp en help ik vaak met de paarden. Ze wonen hier vlakbij. Op enig moment gaven zij mij de merrie Wordulan. Een Holsteinse merrie van Lasino (Landgraf I) uit een moeder van Cascavelle. Met deze merrie ben ik gaan fokken. In 2017 werd van Cornet Obolensky de merrie Madam Cornet RM geboren. En dat is de moeder van Romantico RM, die Grandorado als vader heeft.” Wordulan is inmiddels de moeder van een 1.55, twee 1.45 en twee 1.40 paarden in de sport.
“Romantico deed het het afgelopen seizoen erg goed in de jonge paardenrubrieken. Er was vanuit de sport veel belangstelling voor de hengst van Gert Jan van Olst en toen is hij verkocht naar de Verenigde Staten”.
René: “Romantico werd als veulen op een veiling verkocht aan Egbert Schep. Na de aanwijzing voor Ermelo in Den Bosch is hij via de select sale verkocht aan Gert Jan, die naast zijn dressuurhengsten ook plek zag voor een goede springhengst”.
We komen al pratende bij een paar van zijn andere merries. Een van deze merries is de merrie Orosa RM. Orosa is een donkerbruine elite merrie van 1.71 m, ook van Cornet. Moeder is Vurosa ster, pref. prest. van Voltaire. En daarachter de merrie Jurosa (Purioso x Jasper). Orosa is o.a. de zus van het 1.60 springpaard Buddy Holly (Verdi), maar ook de volle zus van Rurosa RM. Deze merrie is keur en liet zich in 2024 goed zien op de stamboekkeuring in Appingedam.
Uit de Sina stam heeft René de merrie Gazetta-Sina RA. Deze 8- jarige merrie van Glasgow van het Merelsnest is een volle zus van High Five, die 1.60 nivo Globals loopt en inmiddels een winstsom heeft van meer dan een half miljoen. Moeder Carmensina (Corland x Indoctro x Nimmerdor) bracht nog een 1.55. twee 1.45 en een 1.40 springpaard.
Op de vraag hoe maak jij je hengstenkeuzes geeft René aan dat hij kijkt naar de bouw van zijn merrie, het karakter en dat Horse telex voor hem een handig hulpmiddel is. “En daarnaast houd ik van iets aparts. Bijvoorbeeld een bijzondere kleur. Daar is altijd vraag naar. Daarom heb ik ook van Zangersheide de hengst J-Nius VVZ gebruikt. Dat is een springpaard, maar ook een appalosa. Die vererft regelmatig witte paarden met zwarte stippen. Zelf had ik ook een mooie, maar die is helaas voor het einde van de dracht dood geboren”.
Jaarlijks fokt René ca. 10 veulens. Deze blijven op de weide bij huis. De jonge paarden worden op een aantal plekken bij anderen geweid. Voor het komende jaar worden er veulens van o.a. Aston, Drummer en Baltic verwacht. En van de AES dressuurhengst So you can dance van Gerrel Vink.
René maakt zich zorgen over de steeds hogere kosten van het fokken en houden van paarden. “De animo om hiermee door te gaan neemt daardoor af. Ik moet de kost verdienen met de handel in o.a. paarden, trekkers, shovels, kuil, stro en alles wat ik tegenkom waar handel in zit. Het kan niet zo zijn dat ik daarmee de paarden moet bekostigen. De Star Sale veiling, nu in Tolbert, zou voor het Noorden een geweldig uithangbord kunnen zijn voor de fokkerij van kwaliteitsveulens. Maar je ziet dat de kwaliteit en de prijzen teruglopen en ook de sfeer is niet meer wat het eerder was. En dat is jammer”.
Onlangs is de boerderij van de buren gekocht. De schuur was al in gebruik door René. Er moet nog het een en ander aan worden verbouwd en opgeknapt.
Hard werken, kansen grijpen en weer doorgaan. Mooi om te zien. Dank voor het bezoek René.
Theo Sieling, december 2025
