KWPN Magazine | Christ van Engelen: “De grootste beloning is een paard in de sport”
Eind september deed de Zavall VDL-zoon Je’vall mee aan het EK Eventing in het Engelse Blenheim. Mede door zijn prestatie behaalde de Franse ploeg de bronzen teammedaille. Deze zege had zeker een oranje tintje, want Je’vall is gefokt door Christ van Engelen uit Gilze.
Franse topruiter Alexis Goury zette met de schimmel Je’vall een degelijke dressuurproef neer, waarmee de combinatie na de dressuur op de negentiende plaats stond. Via de selectieve cross klom de Zavall VDL-zoon (uit Wemillem reg. A prest van Corrado I) naar een fraaie negende plaats, waarna de Franse ploeg nog vierde stond. Na een formidabel en foutloos afsluitend springparcours eindigden Je’vall met Alexis als beste Franse combinatie op de zesde plaats en droegen ze een belangrijke steen bij aan het teambrons voor Frankrijk.
Nieuwe passie
Al vijfendertig jaar houdt fokker Christ van Engelen zich hobbymatig bezig met paarden. Dat begon op jonge leeftijd, toen hij als kind opgroeide op een kleine boerderij in Gilze. Geen groot agrarisch bedrijf, maar wel een plek vol leven: koeien, kalfjes, varkens, kippen en natuurlijk een pony. “Vanaf mijn vierde jaar zat ik in het zadel en bij de ponyclub leerde ik de eerste beginselen van de sport. Daar ontstond een liefde die nooit meer is verdwenen, al raakte het rijden, toen ik een jaar of zestien was, een tijd lang wat op de achtergrond. Rond mijn zesentwintigste begon het opnieuw te kriebelen. Ik pakte het rijden weer op, maar ontdekte ook een nieuwe passie: het fokken van paarden, springpaarden wel te verstaan want daarvoor heb ik altijd een voorkeur gehad. Aanvankelijk ging dat heel eenvoudig: ik had een recreatiemerrie en daar fokte ik een veulen bij. Maar al snel groeide mijn ambitie. Ik wilde niet zomaar veulens, maar vooral goede veulens fokken om ook echt iets bij te dragen aan de sport. Met betere merries, bewuste keuzes en het advies van ervaren mensen zoals van hengstenhouderij Sjaak Wouters uit Alphen, zette ik de eerste echte stappen in de fokkerij. Bij Denis Musterd, de fokker van Verdi en heel veel andere internationale sportpaarden, kocht ik een Corrado I-dochter, Wemillem. Haar moeder was de prestatiemerrie Nemile M, een dochter van Le Tot de Semilly.”
Fokkerij kan hard zijn
“Wemillem werd mijn eerste, belangrijke fokmerrie en de moeder van Je’vall. De keuze voor zijn ouders was zeker een weloverwogen combinatie: de merrie kon wel wat bloed gebruiken en Zavall bracht dat duidelijk mee zich mee. Wemillem heeft me veel goeds gebracht, maar ik heb ook best pech gehad met haar; hoe mooi fokkerij kan zijn, zo hard kan het ook zijn. Drie van haar nakomelingen overleden op jonge leeftijd; één had bij de geboorte een ernstige afwijking, een ander verongelukte in de wei en een derde kreeg een probleem in de nek. Dat waren heftige momenten die diepe indruk maakten en dan moet je ook weer de veerkracht vinden om je fokkerij door te zetten. Maar er waren ook successen, onder meer met Je’vall.”
Bijzonder hoofdstuk
“Hij is echt een bijzonder hoofdstuk in mijn verhaal. Als jong paard was Je’vall klein en viel hij niet meteen op in het koppel, maar wie goed keek, zag zijn handigheid en zijn frisse, alerte blik. En slim dat hij was! Overdag gingen mijn merries naar buiten, maar hij was als driejarige nog hengst en bleef dan op stal. Als de merries binnen stonden mocht hij de wei op, maar in zijn eentje buiten zinde hem niet en als ik ’s morgens opstond was hij over de poort gesprongen en stond al voor de stallen te wachten. Tot zijn vierde jaar bleef hij bij mij omdat ik hem de kans wilde geven nog uit te groeien, maar hij bleef 1.60m. Daarna verhuisde hij naar Dennis Wauben, een bekende trainer/handelaar, die hem zadelmak maakte. Dat ging eigenlijk vrij makkelijk; Je’vall pakte alles snel op en liet zich gewillig opleiden. Hij werd al vrij snel verkocht naar Frankrijk, waar hij bij Alexandra Vandamme terechtkwam, toen nog een hobbymatige amazone. Daar kwam ik via social media achter en ik bleef hem volgen. Zo las ik ook dat hij verhuisd was naar Alexis Goury, een bekende eventing-ruiter in Frankrijk.”
Proefondervindelijk
“Uit dezelfde moeder als Je’vall heb ik ook nog een driejarige Hardrock Z-merrie. Deze Sumille E gaat op termijn zeker worden ingezet voor de fokkerij. Haar negenjarige halfbroer van Grandorado wordt momenteel opgeleid voor de springsport bij Dennis Wauben. Hij springt met heel veel vermogen en plezier. Ook heb ik een tweede bezichtigingshengst gehad en wordt Tavaris, een zoon van Ermitage Kalone (uit Warona keur prest EPTM-spr van Lupicor, red.) voorgesteld bij het NRPS. Fokken doe ik nog onverminderd enthousiast. Ik kies tegenwoordig heel bewust voor hengsten, die zich al bewezen hebben in de springsport en let daarbij ook altijd scherp op het papier en de sport in de moederlijn. Alleen dan vergroot je proefondervindelijk de kans op een echt bijzonder paard. Inmiddels heb ik vier fokmerries: Nena E (Aganix du Seigneur x Sheraton), Pleasure E (Grandorado TN N.O.P. x Sheraton), Sumille E (Hardrock Z x Corrado l) en Olly W ( Zapatero VDL x Voltaire). Twee van hen zijn drachtig, eentje van Boston VDL en de ander van Gaspahr. Zelf zit ik minder vaak in het zadel dan vroeger. Een bosrit of op een jong paard dat net zadelmak is, dat is genoeg. Het is voor mij de grootste beloning dat mijn paarden hun weg vinden in de sport.”
Dit is een deel van een artikel uit het nieuwste nummer van het KWPN Magazine. Wilt u graag meer artikelen lezen? Leden krijgen het KWPN Magazine, met daarin prachtige verhalen, interessante achtergrondartikelen, persoonlijke interviews en fokkerij-informatie, thuisgestuurd. Geen lid? Bestel dan het KWPN Magazine in de KWPN Webshop.
Bron: KWPN (overname niet toegestaan)
Tekst: Gemma Jansen
Foto: Dirk Caremans
